Tekvicový košíček

Čas “Dušičiek” sa k nám nezadržateľne blíži, a preto sme si pre vás pripravili malé tematické prekvapenie.  Ani sa nenazdáte a ocitnete sa vo víre karnevalov, halloweenskych dekorácií a tekvicových koláčikov (alebo polievok?). Vyrezávanie svetlonosov sa už aj u nás pomaly, ale isto stáva tradíciou. Avšak takýmto makedo tekvicovým košíkom sa budete môcť pochváliť len vy.

Všetko, čo na jeho výrobu budete potrebovať sú stredne veľké krabice (napríklad z cereálií), vodové farbičky a samozrejme základnú makedo výbavu. Po kliknutí na toto miesto sa vám zobrazí návod, v ktorom vám krok za krokom vysvetlíme, ako na to.

Náš makedo tip číslo 1: Tekvicový košíček naplňte farebnými listami a pravá jesenná dekorácia je na svete.

Náš makedo tip číslo 2: Staňte sa hviezdou karnevalu a doplňte svoj halloweensky kostým tekvicovým košíčkom. Dievčatá ho môžu využiť prakticky namiesto kabelky.

Šikovná opička-pomocníčka

Určite ste sa s opičkami stretli už mnohokrát. V ZOO, na dovolenke alebo v knižke Pipi dlhá pančucha. Všade majú tieto šikovné zvieratká niekoľko spoločných poznávacích znamení. Napríklad to, že sú veľmi zvedavé a spoločenské alebo že radi maškrtia. Stavíme sa však, že opičku, ktorá viac ako čokoľvek na svete miluje čísla a matematiku ešte nepoznáte. Nech sa páči, zoznámte sa!

Táto opička – pomocníčka bola objavená už v roku 1916 a odvtedy pomáha s matematikou deťom na celom svete. My vám ukážeme, ako si pomocou makedo zostrojíte vlastnú kartónovú kalkulačku a malú násobilku budete mať v malíčku.

Na výrobu jednej opičky – pomocníčky budete potrebovať tenký kartón, nožnice, farbičky a asi 10 kusov makedo spojek. Kliknite na toto miesto a stiahnite si podrobný návod na jej výrobu aj s obrázkami. Keď budete mať opičku hotovú, nezabudnite dať vašej novej kamarátke meno.

Pochváľte sa s vašim výtvorom a pošlite nám fotografiu opičky – pomocníčky na info@makedo.sk. Prajeme Vám veselé počítanie!

makedo workshopy v Panta Rhei

Minulú sobotu sme v Panta Rhei Eurovea odštartovali novú sériu makedo workshopov medzi knižkami. Za tri hodinky sme okrem iného stihli vytvoriť sympatického robota Huga a takýto parádny makedo obchod. Keď tam budete, nezabudnite sa okolo seba dobre poobzerať, pretože sa tam cítia už ako doma.

robot Hugo nakupuje

Slona, lietadlo či domček si odteraz každú sobotu budete môcť postaviť aj vy. Stačí prísť na jeden z našich makedo workshopov do kníhkupectva Panta Rhei, kde na vás bude čakať stavebný materiál, makedo a hlavne pravá nefalšovaná zábava.

Tento víkend (konkrétne v sobotu, 5. októbra) nás od 14. hodiny nájdete v Panta Rhei v nákupnom centre Avion. Tešíme sa!

tvorba robota v plnom prúde

Hugo je konečne hotový (z dievčat, samozrejme)

vyparádení zakladatelia makedo obchodu

 

 

Bienále ilustrácií Bratislava 2013

Kto má rád v knižkách pekné obrázky, ruky hore! My sa hlásime ako prví a ak ste sa ešte nerozhodli, či sa BIB 2013 vidieť vôbec oplatí, my vám pomôžeme. Minulú nedeľu sme sa s makedo vybrali na 24. ročník medzinárodnej prehliadky originálnych ilustrácií kníh venovaných deťom. Aj keď sme už veľkí, veľmi sa nám páčilo napríklad preto, že:

  1. sme mohli vidieť ilustrácie nielen z okolitých krajín, ale úplne z celého sveta (v číslach to značí presne 49 krajín, 362 ilustrátorov s ilustráciami zo 449 detských kníh)
  2. výstava v Dome umenia (Námestie SNP) je naozaj bohatá a zaberá celé dve poschodia – ak by ste si však chceli dať s deťmi prestávku, môžete si pozrieť rozprávku, kresliť si alebo si posedieť na pripravených stoličkách a vakoch
  3. je možné objednať sa na špeciálny interaktívny detský sprievod po výstave, ktorý sa volá “Skrz obrázok”(na sprievod sa treba objednať telefonicky na t. č. 02/ 5443 5366 na utorok a stredu o 9.00 hod. alebo na štvrtok o 14.00 hod. – nezabudnite nám potom napísať, aké to bolo)
  4. obrázky boli veľmi inšpiratívne a my sme mali chuť sa ihneď zakutrať do perín a povyťahovať všetky naše obľúbené knižky z detstva
  5. na pamiatku sme okrem dobrého pocitu dostali pekné pohľadnice a nálepky

Bienále ilustrácií potrvá do 25. októbra, tak si ho nenechajte ujsť, pretože najbližšie ho budete môcť zažiť až o dva roky. Videli sme toľko krásnych prác, že ani nevieme, ktoré vám ukázať skôr. Dúfame, že sa vám nami vybrané ilustrácie zapáčia a presvedčia vás, že BIB stojí za návštevu.

Pablo Picyk - A je to dokázané (Argentína)

Eva Volfová - Z domu a záhrady (Česká republika)

Fleur van der Weel - Piep! Nový deň (Holandsko)

Carlos Manuel Díaz Conseguera - Čo Alejandro vedel (Kolumbia)

Wen Hsu-Chen - Fantómový príbeh (Kostarika)

Panni Bodonyi - Kocúr v čižmách (Maďarsko)

Andriy Lesiv - Repa (Ukrajina)

Albertine Zullo - Nebeské výšiny (Švajčiarsko)

Mária Matlovičová-Králová - Chrochtík a Kvíkalka na ceste za blýskavým prasiatkom (Slovenská republika)

Je tu ďalší makedo workshop, hurááá!

Pozor, pozor – dôležitá správa pre všetkých našich kamarátov! Na známosť sa dáva, že tento víkend bude opäť patriť makedo zábave. Pozývame Vás na prvý z novej série makedo workshopov medzi knižkami. Uskutoční sa už túto sobotu, 28. septembra v kníhkupectve Panta Rhei v nákupnom centre Eurovea.  Do diárika si nezabudnite poznačiť, že začíname presne o 14:00 a celé tri hodiny sa budeme starať o to najlepšie poobedie na svete. Na workshop si so sebou prineste dobrú náladu, kamarátov alebo starých rodičov a ukážte im, čoho všetkého je to naše makedo schopné.

My sa na Vás budeme tešiť už od tééééé-raz!

Bývanie v kartónoch

Každý naozajstný makedo fanúšik vie, že jeho láska k tejto hračke začala najskôr láskou ku kartónu. Bez neho to jednoducho nejde! Napokon, niet sa čomu čudovať – radi sa ním obklopujeme najmä pre jeho príjemné a domácke vyžarovanie. Koľkým z vás pri stavaní makedo niekedy napadlo vytvoriť si vlastný kartónový stolík či skrinku, no celé to nakoniec stroskotalo na argumente, že je to asi hlúposť? Spolu s austrálskou firmou KARTON vám ukážeme, že je to presne naopak a že bývanie medzi krabicami môže byť naozaj štýlové.
Austrálska firma plná európskych dizajnérov má vo svojej ponuke nábytku takmer všetko, čo k životu potrebujeme – stoly, stoličky, skrinky a dokonca aj postele. Všetky sú vyrobené zo 100% recyklovateľného kartónu, ktorý je nielen pekný vo svojej jednoduchosti, ale tiež neuveriteľne pevný. Neveríte? Tu si môžete pozrieť video, v ktorom 22 dobrovoľníkov testuje pevnosť jednej kartónovej postele. Keďže sa nábytok dá ľahko premiestňovať, je ideálny pre tých, ktorí sa doma radi zabávajú a experimentujú. Môžete si ho skrášliť vlastnými citátmi či maľbami alebo k nemu pristúpiť minimalisticky a ponechať ho taký, aký je. Čo naň hovoríte? Takže ak budete mať náhodou cestu do Austrálie, nezabudnite sa zastaviť v tomto úžasnom KARTONovom kráľovstve, ktoré sa nachádza v meste Fitzroy (Melbourne, Victoria). A ak nie, nevadí! Mnohokrát je predsa inšpirácia dôležitejšia ako všetko ostatné a kto vie, možno sa konečne pustíte do vašej dlho odkladanej makedo poličky.